Alışveriş Planlaması Nasıl Yapılmalıdır?

0
241

Alışveriş Planlaması Nasıl Yapılmalıdır?

Kıyafet alışverişi yaparken kendinizi kaybediyorsanız ve mağazalardan eliniz poşet poşet dolu ayrıldıktan sonra hala giyecek bir şeyiniz olmadığını düşünüyorsanız bir yerlerde hata yapıyorsunuz demektir. Yazımızda ideal alışverişi yapmanız için ve ekonomik bir alışveriş için uymamız gereken kurallardan bahsettik, keyifli okumalar..

Nasıl ki market alışverişine çıkarken liste yapıyorsanız kıyafet alışverişine çıkarken de ufak bir liste yapmanızı öneriyoruz. Bu mutlaka almanız gereken parçaları göz önünde bulundurmanız da yardımcı olacaktır. Örneğin iç çamaşırı ihtiyacınız için mutlaka almanız gereken ürünleri not ederek asla unutmamış olacaksınız. Keza mevsimsel zorunlu olarak almak zorunda olduğunuz kıyafetlerinizi, botlarınızı, montlarını bir kenara yazdığınızda belki de hiç işinize yaramayacak olan parçaları almaktan kaçınarak asıl ihtiyacınız olan parçalara yönelebileceksiniz. Yani ilk iş bir liste oluşturmanız. İkinci işlem ise mevsimlik alışverişin detaylarına dikkat etmeniz. Örneğin mevsim girişinde mutlaka bir kabana veya acil olarak bir bota ihtiyacınız var ise hiç ihtiyacınız olmayan payetli bir gömleği ya da herhangi bir şekilde para ayırmaktansa tüm ekonominizi düzeninizi bozmamak adına sadece kaliteli bir kaban almak daha çok işinize yarayacaktır. Mevsimsel geçişler önem vererek her mevsimde ihtiyacınız olan ürünleri es geçmemek adına hem liste yapmanız hem de bunlara yönelmeniz çok daha mantıklı olacaktır.

Büyük Parçaları Önce Alın

Aslında bu kural da bir önceki paragrafta bahsettiğimiz kural ile yakından alakalı. Yani büyükten küçüğe doğru alışveriş yapmayı deneyin. Örneğin en çok ihtiyacınız olan şey kaban ve bot ise bu büyük parçaları aldıktan sonra daha küçük parçalara yönelebilirsiniz. Daha sonra ev giyimi, aksesuarlar, tişört, çorap veya iç çamaşırı alışverişlerinizi yaparak  böylece çok daha ekonomik bir alışveriş yapmış olacaksınız.

 

Dolabınızı Kurcalayın

Kıyafet alışverişine çıkmadan önce dolabınıza derin derin bakmanız ve uzun vakit geçirmenizi öneriyoruz. Yıllardır asla giymediğiniz parçaları bir kenara ayırın. Asla kullanmadığınız ayakkabılarınızı da. Tekrar aynı model veya aynı marka şeyleri almaktan kaçının. Bu sadece alışveriş çılgınlığı ile açıklanabilir. Eğer gerçekten asla kullanmayacağınız parçaların başka renklerini, başka bedenlerini alıyorsanız bu büyük bir sorun teşkil edebilir. Hem dolabınızı kalabalıklaştıran, hem ekonominizi bozan bu durumdan kurtulmak için dolabınızı uzun uzun incelemenizi öneriyoruz. Gerçekten hangi ürünleri çok sık kullanıyorsunuz, hangi ürünlere ihtiyacınız var ve hangi ürünleri bağışlamak istiyorsunuz? Dolabınızı azaltmak için bağışlamanız gereken ürünleri bir kenara ayırın ve çıkacağınız alışveriş öncesi bunu mutlaka yapın. Bağışladığınız ürünlerin aynılarını almaktan kaçının. Demek ki tarzınız buna yakın değil ve bu ürünleri yanlışlıkla almışsınız. Bu yanlışı tekrarlamanız hiç de olası değil.

 

Son önerimiz ise biraz sizi yoracak bir öneri. En ideal ürünü bulmak ve en ideal fiyattaki ürünü bulmak için birbirinden farklı mağazalara göz atın. İlk girdiğiniz mağazadaki ürünü aldığınızda hem diğer mağazada ki ürünlerdeki fırsatları kaçırıyorlar olabilirsiniz, hem de belki diğer mağazadaki Ürünler çok daha hoşunuza gidecek olabilir. Bunun için önce bir piyasa turu yapıp fiyat analizi yaptıktan sonra sizin için en ideal olan ürünü satın almanız olacaktır. İşte siz de bu gibi minik altın kurallara dikkat ederek hem minimal dolabınızı oluşturabilir, hem de ekonominize katkıda bulunarak alışveriş çılgınlığından sıyrılmış olacaksınız.

CEVAP VER

Yorum Yapmayı Unutmayın!
Lütfen isminizi giriniz