Altın Çilek Nedir, Nasıl Tüketilir, Faydaları Nelerdir?

0
203

Altın Çilek Nedir, Nasıl Tüketilir, Faydaları Nelerdir?

Son dönemlerin en popüler meyvelerinden biri de altın çilek. Altın çilek nasıl tüketilmelidir ve faydaları nelerdir? Yazımızda altın çileğin hem faydalarından hem de zararlarından bahsettik, keyifli okumalar..

Altın çilek tıpkı küçük bir hurmaya benzeyen meyvedir. Bu turuncu meyve son zamanların en popüler meyvelerinden biri haline gelmiştir. Çünkü yüksek lif oranına sahip bu meyve düzenli sindirim sistemi için mucizevi bir etkiye sahiptir. Özellikle kabızlık ve basur problemleri yaşıyorsanız yüksek lif içeren meyvelere ve yemeklere yönelmenizde fayda var. Katı gıdalar daha fazla basur probleminizi artırabilir ve kabızlık riskini ortaya çıkartarak kanamalara neden olabilir. Bunun önüne geçmek için yüksek lif içeriğine sahip meyveleri tüketmelisiniz.

Altın çilek en yüksek lif içeriğine sahip meyvelerden biridir. Böylece sindirim sistemi, bağırsak faunası sağlığını korur, aynı zamanda mide rahatsızlıklarına da iyi gelir. Altın çileğin bir başka faydası ise cildi güzelleştirmesi berraklaştırıp durulaştırmasıdır. Serbest radikallere karşı savaşmanıza yardımcı olan, bağışıklık sisteminizi güçlendiren bu küçük meyve cilt ve saç güzelliği için de kullanılıyor. Donuk, mat, cansız saç ve cilde sahipseniz altın çilek tüketerek daha canlı ve daha nemli bir cilde sahip olabilirsiniz. Bağışıklığı güçlendiren altın çilek mevsim geçişlerinde hasta olma oranını azaltır. Özellikle çevredeki virüslere karşı daha korunaklı olmanıza yardımcı olur. Kabızlığa karşı faydalı olan altın çilek tüm sindirim sistemi sorunlarını da düzenler.

Bağırsaklarınızda ağrılar var ise, midenizde hazımsızlık problemi var ise altın çileği tıpkı bir meyve gibi tüketerek ve aşırıya kaçmayacak çok daha sağlıklı bir sindirim sistemine sahip olabilirsiniz.

Az kalorili olması, yüksek oranda lif içermesi ile kilo yapmayan, hatta metabolizmayı hızlandıran ve yağ yakımını kolaylaştıran bir özelliğe sahiptir. Spor ile birlikte diyet listelerine eklenerek ile kullanıldığında altın çileğin faydası iki katına çıkacaktır. Kalp sağlığınızı korumayı, kemik gelişiminizi desteklemeyi sağlayan altın çileği çok fazla kullanmamanız gerekiyor. Her meyve de olduğu gibi altın çilek tüketimini aşırıya kaçarak abartıp tükettiğinizde ortaya bazı zararlı sonuçlar da çıkabilir. Özellikle yüksek oranda şeker hastalığı veya farklı hastalıkları olanlar bu tarz bitkileri kullanırken doktorlarına danışarak kullanmalıdırlar.

CEVAP VER

Yorum Yapmayı Unutmayın!
Lütfen isminizi giriniz