Ayak Sağlığı İçin Tercih Edilmesi Gereken Ayakkabı Türleri

0
324

Ayak Sağlığı İçin Tercih Edilmesi Gereken Ayakkabı Türleri

Ayak Sağlığı deyip geçmemek gerekiyor, bütün gün ayaklarımızın üzerinde oradan oraya koştururken ortopedik, temiz içeriklere sahip bir ayakkabı giymek sağlığımızı yakından ilgilendirir.. Aksi halde uzun süre kötü bir meteryalden yapılmış ayağınızı rahatsız eden ayakkabıları giymek hem omurga hem de ayak sağlığımızı olumsuz etkiler.. Hem de ayak sağlığımızı bozar, hem de zamanla daha büyük sorunlar ortaya çıkmasına neden olur. İşte ayakkabı tercih ederken dikkat etmeniz gereken püf noktaları;

Kaliteli Materyal Kullanımı

Ayakkabı tercih ederken ayakkabının sağlıklı bir materyalden yapılıp yapılmadığını önemsenmesi gerekiyor! Özellikle kansorejen maddelerden, kötü bir materyalden veya nefes almayan bir materyalden yapılan ayakkabılar zamanla ayakta mantar oluşumu ve ayağın nefes alamaması sonucu ayak kokusu problemlerine kadar neden olabiliyor.. Ayrıca kanserojen maddeler zamanla derimize işleyerek çok daha büyük problemlere yol açabilir. Sizde ayak kokusu sorunu ile mücadele ediyorsanız Belki de ilk bakmanız gereken şey ayakkabınızın materyali olmalı!

Nefes almayan, pamuklu yüzeyi olmayan ayakkabılar zamanla ter kokusunu hapsederek ayaklarda kalıcı kokuya neden olabilmektedir. Bu koku problemi çözümlmedikçe hem sizi hem çevrenizi rahatsız eder ve özgüveninizi zedeler.Ayrıca mantar oluşumuna kadar giden büyük bir sağlık sorununa da neden olacaktır. Bu yüzden ayakkabının materyali ilk önemsemez gereken konulardan biri.

Ayak sağlığı için özellikle kadınların topuklu ayakkabıları tercih etmeleri gerekiyor. Kadınların Stiletto denilen önu sivri burunlu arkasında yüksek topuk bulunan çeşitleri özellikle ayak sağlığını olumsuz etkiliyor. Topuklu ayakkabıların uzun süre kullanılması sonucunda omurgada ciddi ağrılar meydana gelebiliyor. Ayrıca özellikle kemikli ayaklar bu tarz ayakkabılar kullanıldığında ayaklarda şekil bozuklukları da meydana gelebiliyor. Elbette topuklu ayakkabılar her her kadın için bir tutku. Bu topuklu ayakkabıları kullanırken silikon jel tabanlar kullanarak ayağınızı rahat ettirebilirsiniz. Ayrıca üç dört saatten fazla topuklu ayakkabı giyilmesi önerilmiyor..

Erkeklere gelince takım elbiselerin altına giyilen rugan ayakkabılar ortopedik tabanlı olmaz ise ayak sağlığını yakından etkiliyor ve bozabiliyor. Özellik ve sert tabanlı asla bükülmeyen ayağın düz taban olmasına neden olan bu tarz ayakkabılar uzun süre giymesi sonucu omurgada ve belde ciddi ağrılar meydana gelebiliyor. Siz de ayak sağlığınızı yakından ilgilendiren ayakkabı seçiminde bu kurallara dikkat ederek ayak sağlığınızı korunmasına yardımcı olabilirsiniz. Unutmayın her şey bir ayakkabının görüntüsü ile ilgili değildir, ayak sağlığınızı da düşünmelisiniz..

CEVAP VER

Yorum Yapmayı Unutmayın!
Lütfen isminizi giriniz