Bahar Alerjisi İçin Ne Yapmalı?

0
105

Bahar Alerjisi İçin Ne Yapmalı?

 

Bahar ve yaz aylarının gelmesini dört gözle bekliyoruz. Fakat bazen bahar alerjisi olanlar için bu mevsimlerin gelişi bir kabus demek. Özellikle geniz akıntısı, yüksek ateş, burunda ve genizde yüksek oranda kaşıntı, rahatsızlık, uykusuzluk, gözlerde yanma, batma, kızarıklık hatta ciltte tahrişe varana kadar birbirinden farklı belirtiler gösteren bahar alerjisinden korunmak için neler yapmalı? Bahar alerjisinin etkileri nasıl daha az hissedilir hale gelir? Keyifli okumalar.

Öncelikle bahar alerjisi seviyesine bakarak mutlaka bir doktora gitmeli ve gerekli ilaçları kullanmalısınız. Eğer yüksek oranda vereceğimiz doğal tarifler ile çözümleyemeyeceğiniz bahar alerjisine sahipseniz uzun sürede vücudunuza zarar verebilecek bu alerjiyi atlatmak için hem burun fısfıslarından hem kulak fısfıslarından hem geniz akıntınızı giderecek çeşitli haplardan faydalanmalısınız. Fakat hafif bir alerji dönemi atlatıyorsanız belki de ilaç kullanmadan bu doğal yöntemler sayesinde bahar alerjinizi hafifletebilirsiniz.

C vitamini takviyesi

Bu dönemlerde bağışıklık sistemi biraz daha zayıfladığı için C vitaminini her zamankinden daha yoğun şekilde kullanmalısınız. C vitamini içeren yüksek oranda karoten içeren yeşil yapraklı sebzeler, yeşil biber, domates, portakal, mandalina gibi sebzeleri mutlaka sık sık tüketmelisiniz. Bu dönemde beslenmenize ekstra özen göstermeyi unutmayın.

 

Probiyotikler

Sabah akşam demeden probiyotik almayı ihmal etmeyin. Probiyotikler bağışıklık sisteminizi derinden etkiler. Probiyotik kullanımının azaldığı dönemlerde hem immün sisteminiz zayıflar ve hastalıklara yakalanma oranınız artar hem de kendinizi daha yorgun hissedebilirsiniz. Daha aktif bir yaşamın kapılarını ise probiyotik kullanarak aralayabilirsiniz. Probiyotik kullanımı bahar alerjisinin yarattığı depresif tavırlardan kurtulmanıza, sürekli uykunuzun gelerek enerjinizin bittiği durumlardan çıkmanıza yardımcı olur. Örneğin kefir, yoğurt, boza ve diğer mayalı ürünleri tüketerek probiyotik alanını zenginleştirebilirsiniz. Probiyotik kullanırken eczanelerde satılan doğal probiyotik içerikli ürünleri de kullanabilirsiniz. Takviye edici gıda olarak alacağınız vitamin ve mineralleri kullanmadan önce ise mutlaka kan değerlerinize baktırın. Bahar alerjisi için bol bol sıvı almayı da ihmal etmeyin. Ihlamur, nane, limon, defne yaprağı çayı bunlardan bazıları. Adaçayı ve Defne yaprağı çayı özellikle bronşlarınızı açarak genizdeki kaşıntının geçmesine yardımcı olacaktır. Siz de bu yöntemleri deneyerek bahar alerjisinin etkilerini minimuma indirebilirsiniz.

CEVAP VER

Yorum Yapmayı Unutmayın!
Lütfen isminizi giriniz