Cilt Güzelliği Ve Sağlığı İçin Önemli Öneriler

0
340

Cilt insanın en önemli giysisidir. Onu sağlıklı bir şekilde koruyup kollarsak sağlığımız zarar görmez, güzelliğimiz ve öz güvenimiz uzun ömürlü olur. Peki cilt bakımı ve sağlığı için hangi noktalara dikkat etmek gerekir? Alanında uzman dermatologların önerilerini sizler için listeledik!

Güneş ışınlarından korunmanız gerekiyor.

Uzun süre güneş ışığına maruz kalmak cilt yanıklarının ve cilt lekelerinin oluşmasına, erken yaşlanmaya ve hatta cilt kanserine sebep olur. Bu yüzden cildin güneşten korunması gerekir. Cilt tipinize uygun, koruyuculuğu yüksek güneş kremlerini mutlaka edinmeli ve kullanımını ihmal etmemelisiniz. Şapka, güneş gözlüğü gibi doğal koruyucuları da yanınızda bulundurmalısınız. Bronzlaşmak amacıyla yüzünüzü güneş ışınlarına maruz bırakırsanız, cilt lekelerine sebep olursunuz. Bu yüzden, bronzluk etkisi veren pudraları kullanmanız daha doğrudur.

Sivilcelerinizi sıkmayın.

Sivilcelerinize çözüm bulamıyorsanız bir dermatoloğa başvurun. Sivilceyi ortadan kaldırmak için en sık yapılan hareket sivilceyi sıkmaktır. Fakat sivilceyi sıkmak daha büyük sonuçlara neden olur. Cildinizde kızarıklık ve tahriş meydana gelir, bakteriler dağılır.

Özellikle yaz döneminde uzun süreli makyajdan kaçının.

Ağır makyaj ciltteki gözeneklerin kapanmasına sebep olur. Bu da sivilce, siyah nokta gibi sorunları beraberinde getirir. Makyaj sonrası cilt temizliğine önem verilmeli, gece bakımı rutin hale getirilmelidir. Geceleri cilt tipine uygun bir jel ile cilt kirlerden arındırılmalıdır. Bu işlemden sonra hafif nemlendiricilerle cilt bakımına devam edilmelidir.

Sıcak suyla duş almayın.

Sıcak su stresinizi alıp arınma hissi verse de, cildinize zarar verir. Ilık suyla duş almak cildiniz açısından daha sağlıklıdır. Sıcak suyla yapılan uzun süreli duş, cildinizi tahriş eder.

Cildinizi ciddiye alın.

Cildinizde boyut ve renk açısından dikkatinizi çeken lekeler varsa doktora başvurun. Bazı cilt lekeleri güneş kaynaklı olsa da bazı lekeler başka sebeplere dayanır. Bu yüzden ihmal etmeyin, cildinizi ciddiye alın ve bir doktora görünün.

CEVAP VER

Yorum Yapmayı Unutmayın!
Lütfen isminizi giriniz