Cilt İçin Faydalı Asitler

0
68

Cilt İçin Faydalı Asitler

 

Çoğu zaman cilt için asit kullanımı kulağa biraz korkunç gelebiliyor. Çünkü asit ve cilt kelimesi yan yana getirildiğinde sanki insanlar cildimi yakacak, cildimi tahriş edecek gibi düşünüyor. Fakat cilt bakım uzmanları ve profesyonel cilt bakım merkezlerinde bakım yapan dermatologlar cilt için asit kullanmayı oldukça öneriyor. Öncelikle cilt için asit neden kullanılır bunlara göz atalım, keyifli okumalar.

Cilt için asit kullanımı ciltte soyucu bir etki yaratır ve peelinge gerek duymadan cilt yüzeyindeki ölü derilerin atılmasına yardımcı olur. Ayrıca bazı asitler cildin daha alt katmanlarına kadar işleyerek cildin daha fazla çalışmasını dolayısıyla daha gergin, daha dinç ve daha sıkı görünmesine yardımcı olur. Peki ama cilt için faydalı asitler hangileridir?

C vitamini

C vitamini aslında bir asit türüdür. Ciltte herhangi bir yanma hissi oluşturmaz. Fakat herhangi bir asit kullanımında C vitamini içeren ürünler kullanıldığında güneşe çıkılması önerilmez. Gündüz saatlerinde C vitamini kullanırken mutlaka dikkatli olunmalıdır. C vitamini tarzı ürünler mutlaka gece uyumadan önce masaj yolu ile cilde uygulanmalı ve temiz cilde uygulanmalıdır. C vitamini içeren ürünlerin özelliği ise cildin renk tonunu açması, minik pigmentasyona sahip lekelerin görünümünü azaltması, cildin yüzeyinde bulunan ölü derilerden arındırılması, hafif bir soyma işlemi gerçekleştirerek cildin alt katmanlarına kadar inip cildi yenilemesidir. Özellikle C vitamini içeren ürünler arasında serumlar bulunmaktadır. Bu tarz serumlar gençlik iksiri gibidir. Düzenli olarak kullanıldığında hem lekelerininizden kurtulabilir hem de uzun vadede kırışıklıklarınızdan ve minik çizgilerinizden kurtulabilirsiniz. Elbette C vitamini kullanımı alerjiye ve hassas ciltlerin kullanımına bağlı olarak değişmektedir. Mutlaka dermatoloğunuza başvurarak bu tarz asitleri kullanın.

 

Hyaluronik asit

Aslında cildimizde hali hazırda bulunan hyaluronik asit maalesef yıllar geçtikçe salgılanma hızını azaltmaktadır. Bu da cildin daha erken yaşlanmasına, sarkmasına, soluklaşması neden olmaktadır. Çoğu zaman botoks tarzı işlemler hyaluronik asit ile de yapılmaktadır. Hyaluronik asit enjekte edilen cilt daha gergin daha dinç ve daha genç gözükmektedir. Tıpkı botoks işlemlerinde olduğu gibi C vitamini içeren ürünlerde de olduğu gibi hyaluronik asit içeren ürünler de piyasada satılmaktadır. Bu tarz ürünler mutlaka gece uygulanmalı ve güneşe maruz kalınmadan cilt lekeleri engellenmelidir. Hiyalüronik asit içeren ürünler genel anlamda minik kırışıklıkların görünümünü açmayı ve düzenli masaj ile uygulandığında ciltte gergin tıpkı botoks yaptırmış gibi genç bir görünüm vermeyi vaad eder. Ayrıca düzenli olarak kullanılan hyaluronik asit cildin daha hızlı çalışmasını, daha gergin ve dinç görünmesini de sağlar. Görmüş olduğunuz gibi her iki asitte ciltte herhangi bir tahriş ve yanma etkisi yapmamasına rağmen mucizevi etkilere sahip. Piyasada bulunan daha binlerce farklı asit türü bulunmakta. Elbette bu asit türleri her cilt için kullanıma uygun değil. Dermatoloğunuzla görüşerek cildiniz için en uygun asiti bulabilir ve cilt bakım rutininize ekleyebilirsiniz.

CEVAP VER

Yorum Yapmayı Unutmayın!
Lütfen isminizi giriniz