Cilt Maskesi Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?

0
107

Cilt Maskesi Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?

 

Eğer kozmetik marketlerde satılan cilt maskelerinin cildinizde işe yaramadığını düşünüyorsanız o halde evde doğal içerikler ile kendi cilt maskenizi hazırlamaya ne dersiniz? Cevabınız evet ise dikkat etmeniz gereken tüm püf noktalar yazımızın devamında olacak, keyifli okumalar.

Cilt maskesi tercih ederken hangi doğal ürünler kullanılabilir?

Cilt maskesi tercih ederken gülsuyu başta olmak üzere beyaz kil, siyah kil, yeşil kil, çeşitli meyve aromaları, çeşitli asitler ve en önemlisi doğal yağlar faydalı olacaktır. Cilt maskesi tercih ederken ve kendi cilt maskenizi cildinize uygun bir şekilde oluştururken alerji testi yapmanız çok önemlidir. Herhangi bir kişide işe yarayan cilt lekelerini açan herhangi bir yağ belki de cildinizde alerjen bir madde oluşturup cildinizde hassasiyete neden olacak olabilir. Alerji testini yapmak adına el bileğinizin iç kısmına maskenin içine ekleyeceğiniz ürünleri sırasıyla sürüp yaklaşık yarım saat beklemeniz gerekiyor. Cildiniz herhangi bir reaksiyon göstermiyor, kızarmıyor, hassaslaşmıyor veya kaşınmıyor ise bu maddeye alerjiniz yoktur. Cilt maskesi uygularken tercih edebileceğiniz kil ve gül suyu içeriği genellikle yağlı ciltlerin kullanımına uygundur. Bildiğiniz gibi kil doğal bir gözenek küçültücüdür. Yağlı ciltlerin en büyük sorunlarından biri de gözeneklerinin geniş olmasıdır.

Geniş gözenekleri daraltmak ve küçültmek adına kil maskeleri harika şekilde iş çıkartır. Kil maskelerinin etkisini hafifletmek ve karma ciltlere, kuru ciltlere daha uygun hale getirmek adına içerisine bir miktar gül suyu ekleyerek yumuşatabilirsiniz. Beyaz kil cilt lekelerini geçirir, yeşil ki gözenekleri küçültür, siyah kil ise siyah nokta oluşumunu engeller. Ayrıca aktarlardan alabileceğiniz aktif karbonu kil maskeleri ile karıştırarak çok daha aktif ve derinlemesine bir bakım sağlayacak maske elde edebilirsiniz. Kuru ciltler ise genellikle içerisinde meyve yağlarının bulunduğu ürünleri tercih edebilirler. Bu ürünlerin başında kuşburnu yağı gelir. Kuşburnu yağı cilt lekelerini açar ve maskeye eklendiğinde maskenin yumuşamasını sağlar. Kuru ciltleri nemlendirecek bir başka içerik ise maskelerin içerisine bal ilave etmektir. Balın içerisinde bulunan özel mineraller sayesinde cildiniz beslenir, aydınlanır ve nemlenerek daha yumuşak hale gelir.

Cilt maskesi hazırlarken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta cilt tipinizi belirlemektir. Eğer gün içerisinde cildiniz sık sık makyajı kusma yapıyor ve pudrasız bir makyaj kullanamıyorsanız yağlı ciltlisiniz, eğer sık sık cildinizde ufak kızarıklıklar oluyor ve minik isilikler oluyorsa akneye meyilli ekstra yağlı ciltlisiniz, sadece te bölgeniz ya da burun çevreniz yağlanıyorsa karma ciltlisiniz, cildinizde kuruluk, kaşıntı, egzamatik problemler var ise kuru veya kuruya dönük ciltlisiniz demektir. Siz de bu özellikleri dikkate alarak ev ortamında doğal içerikler ile kendi maskenizi hazırlayabilirsiniz. Maskenizi hazırlarken tek kullanımlık olmasına ve daha sonra kullanmamaya özen gösterin. Doğal içerikli yani içerisinde koruyucu bulunmayan maskeler daha çabuk bozulmaya meyillidir.

CEVAP VER

Yorum Yapmayı Unutmayın!
Lütfen isminizi giriniz