Cilt Sorununuz Size Ne Anlatmaya Çalışıyor?

0
169

Cilt Sorununuz Size Ne Anlatmaya Çalışıyor?

Çoğu zaman cilt sağlığımızın etkileri aslında fiziksel sağlığımızın hatta organlarımızın sağlığının temelini oluşturur. Cildimizde, tırnaklarımızda ve saçımızda gördüğümüz değişiklikler aslında sadece dış görünüş olarak kalmayıp bize büyük mesajlar vermektedirler. Cildimizde olan değişiklikler bizlere ne anlatıyor olabilir? Gelin birlikte inceleyelim;

Göz Altı Halkaları

Eğer yorgun bir görünüme sahipseniz ve gözaltı halkalarınızın gitgide büyümesinden şikayetçiyseniz o halde cildinizin size söylemeye çalıştığı şey biraz sakinleşmeniz, stresinizi azaltmanız, iyi beslenmeniz olabilir. Özellikle göz altı halkalarının temelinde uykusuzluk ve kötü beslenme yatar. Yoğun şekilde sigara ve alkol tüketiyorsanız veya sağlıksız besleniyorsanız cildiniz buna dur demek için göz altı halkalarını günden güne arttırıyor olabilir. Cildinizin hassasiyetini ve bulunduğu durumu göz önüne alarak sağlık sorunlarınız hakkında büyük varımlara ulaşabilirsiniz.

 

Bölgesel Sivilcelenmeler

Eğer hayatınız boyunca ciddi bir sivilcelenme problemi yaşamadıysanız fakat hayatınızın biri döneminde özellikle yüz çevrenizde ciddi bir sivilcelenme sorunu yaşıyorsanız cildinizin size söylemeye çalıştığı şey yediğiniz, içtiğiniz şeylere dikkat etmeniz gerektiğidir. Çünkü direkt olarak yediğiniz, içtiğiniz şeylerden etkilenen cildiniz özellikle uzun süre su tüketmediğinizde sağlıksız beslendiğinizde kendisini sivilce oluşumuna vermiş olabilir. Bunun en büyük nedenlerinden biri de fazla yağlı, fazla şekerli içecekler tüketmek ve yemekler yemektir. Hayatınıza sebzeyi sokarak ve günde en az iki buçuk, üç litre su içerek sivilcelerinizin geçtiğini fark edeceksiniz. Eğer bu yöntemle bile sivilceleriniz geçmiyor ise o halde başka bir neden de stres olabilir.

Makyajın Kusması ve Pul Pul Durması

Eğer gün içinde yaptığınız makyaj parçalanıyor, kusuyor veya cildinizde pütür pütür duruyor ise cildinizin size söylemeye çalıştığı şey ölü deriden atılması gerektiğidir. Cildinizin üst tabakasında bulunan pütürlü kısım aslında ölü deridir. Uzun süre peeling yapmadıysanız veya cildinizde derin bir temizlik, bakım yapmadıysanız o halde cildinizin üst katmanı kalınlaşmış ve yaptığınız makyajı kabul etmiyor olabilir. Bunun önüne geçmek için ince yani mikro tanecikli bir peeling ile cildinizin üzerindeki ölü derilerden arınabilirsiniz. Böylece yaptığınız makyaj cildinize çok daha yakışacak ve uzun süre gidecek, makyaj kusma yapmayacaktır. Pütürlü görünüme neden olan en büyük etmen cildin nemsiz kalması da olabilir. Eğer cildinizi yeteri kadar nemlendirmiyorsanız, fondöteniniz veya kullandığınız diğer ten ürünleri cildinizde çatlama problemlerine neden olabilir.

 

Ciltte Aşırı Yağlanma

Cildinizde aşırı yağlanma problemi oluyor ise özellikle burun bölgenizde yaptığınız makyaj makyaj akşama kalmadan ciddi bir şekilde parlıyor ise o halde cildiniz size gözeneklerinizin derinlemesine temizlenmesi gerektiğini, ve ten makyajında daha pudralı ürünler kullanmanız gerektiğini söylüyor olabilir. Özellikle aşırı yağlı besinler tüketiminde gözeneklerin sık sık tıkandığı gözlenmiştir. Gözeneklerinizin derinlemesine açılması istiyorsanız sağlıklı besinler tüketmeli, cildinizi arındırıcı maskeler uygulamalı ve mümkün olduğunca pudra bitişli ten ürünleri kullanmaya özen göstermelisiniz.

CEVAP VER

Yorum Yapmayı Unutmayın!
Lütfen isminizi giriniz