Ciltteki Kolajen Nasıl Arttırılır?

0
68

Ciltteki Kolajen Nasıl Arttırılır?

 

Kolajen cildin alt katmanlarında bulunan adeta gençlik iksiri gibi bir maddedir. Halihazırda hepimizde bulunan kolajen yıllar geçtikçe azalmaktadır. Kolajenin azalması ile birlikte minik veya derin kırışıklıklar, yüzde sarkmalar, matlık donukluk gibi problemler ortaya çıkmaktadır. Peki ama kolajen desteğini arttırmak için neler yapabiliriz? Cildimizin daha uzun süre genç kalması, parlak ve berrak kalması için kolajen arttırıcı besinler hangileri? Gelin birlikte göz atalım, keyifli okumalar.

Yıllar geçtikçe kolajenin ve hyaluronik asitin cildimizde azalması ile birlikte cildimizde yoğun miktarda sarkmalar meydana gelir. Hatta yaşlılıkla birlikte oluşan kırışıklıkların en büyük sebebi mimik yapmaktan daha fazla kolajenin, hyaluronik asitin azalmasıdır. Bunu daha genç hissetmek için ise beslenme rutininize çok dikkat etmeniz gerekiyor. Her zaman dönüp dolaşıp su konusuna geliyoruz. Su günde 2 buçuk, 3 litre kadar içildiğinde cildindin dolgunlaşmasını sağlıyor. Böylece cilt çabuk sarkmıyor kırışıklık meydana gelmiyor. Su içmeyi asla elden bırakmamız gerekiyor..

Ciltteki asıl kolajen miktarını arttıran besin ise kelle paça veya ilik çorbaları, Evet kulağa biraz tuhaf geldiğini biliyoruz. Fakat doktorların bile vücudumuzda herhangi bir çatlak herhangi bir kırık çıkık olduğunda bu tarz çorbaları önerdiğini sakın unutmayın. Çünkü cildimizde ve hatta kemiklerimizin içerisinde halihazırda bulunan kolajen miktarını artırmak, cildin kendini iyileşme hızını arttırmak için bu tarz ilik içeren kemik suyu içeren çorbaları tüketmek çok önemli. Adeta gençlik iksiri olan bu çorbaları sofranızdan eksik etmeyin. Yeşil yapraklı sebzeleri sofranızdan eksik etmeyerek de cilt kalitenizi arttırabilirsiniz. Vitamin ve mineral değerlerinizi kontrol etmeyi sakın unutmayın. Özellikle cilde en güzel güzellik sağlayan B vitamini ve D vitamini türlerinin mutlaka tam olduğundan emin olun. Saçlarınızın hızla dökülmesi, cildinizin matlaşması, tırnaklarınızın kırılması ve hatta dişlerinizin biraz daha sarı hale gelmesi vitamin ve mineral eksikliğinden kaynaklanıyor olabilir. Hal böyle olunca hem kolajen desteği hem de hyaluronik asit desteği için beslenme rutininize dikkat etmelisiniz. Son olarak uygulayacağınız cilt bakım ürünlerinin içerisinde kolajen desteğinin olmasına, kolajen desteğini toz olarak almaya ve uyguladığınız ürünleri masaj ile cildinize yedirmeye özen gösterebilirsiniz. Tüm etmenlere dikkat ettiğiniz de cildiniz daha dolgun daha genç parlak ve berrak kalacaktır.

CEVAP VER

Yorum Yapmayı Unutmayın!
Lütfen isminizi giriniz