Diş Fırçası ve Diş Macunu Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir? 

0
62

Diş Fırçası ve Diş Macunu Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir? 

 

Ağız ve diş sağlığı hem estetik görünüm açısından hem de sağlık açısından oldukça önemlidir. Çünkü sağlıklı olmayan bir ağız hem mide problemlerine, hem de boğaz enfeksiyonlarına neden olur. Öyle ki çürük bir diş tedavi edilmediğinde kalbe hatta ciğerlere varana kadar sorunlar teşkil edebilir. Hal böyle olunca sağlıklı bir ağız, sağlıklı bir birey demektir. Peki hem estetik açıdan hem de sağlık açısından dişlerimizi ağız sağlığımıza iyi bakabilmek için diş macunu ve diş fırçası seçimi nasıl olmalıdır? Keyifli okumalar.

Hassas dişlere özel diş fırçası seçimi

Diş fırçası halihazırda mevcut dişlerinizin sağlığını korumak, diş etlerinizin kanamasını önlemek ve hassas dişlere diş bakımını zulüm haline getirmemek açısından oldukça önemlidir. Hassas dişler asla set kıllara sahip diş fırçalarını tercih etmemelidir. Olabildiğince yumuşak, esnek ve hassas bir diş fırçası tercih etmek harika olacaktır. Bu tarz diş fırçalarına alışkın değilseniz ilk başta dişlerinizi iyi temizlemediğini  düşünebilirsiniz. Fakat unutmayın ne kadar sert bir diş fırçası kullanırsanız kullanın dişlerinizin yüzeyindeki tabakanın çizilmesine, ve en önemlisi diş eti kanamalarına neden olan sonuçlara kadar varan olumsuz sonuçlara neden olabilir. 

Diş macunu seçimi 

İçerisinde zararlı kimyasallar bulunan diş macunlarındansa biraz daha doğal içerikli örneğin içerisinde misvak bulunan diş macunlarını tercih etmek aleyhinize olacaktır. Eğer halihazırda mevcut diş etlerinizde kanama odakları veya diş eti çekilmesi gibi sorunlar yaşıyorsanız diş etlerine özel bakım yapan hassasiyeti gideren ve rahatlatan diş macunlarını tercih etmelisiniz. Ağız ve diş sağlığınıza dikkat ederken mümkün olduğunca asidik yiyecekler ve içeceklerden uzak durmalı, kahve ve çay tercih ettiğiniz günlerde ise ağız bakımınızı iyi yapmalı, yeni lekelenmelere karşı önlem almalısınız. Ayrıca yılda birkaç kez uğrayacağınız ağız ve diş sağlığı merkezlerinde tartar oluşumu için özel solüsyonlar ile diş bakımınızı da yaptırmayı ihmal etmemelisiniz. 

CEVAP VER

Yorum Yapmayı Unutmayın!
Lütfen isminizi giriniz