Doğal Yöntemler İle Kaşıntıyı Geçirmenin Püf Noktaları

0
90

Doğal Yöntemler İle Kaşıntıyı Geçirmenin Püf Noktaları

 

Eğer cildiniz ekstra hassas ise herhangi bir ortama girdiğinizde en ufak bir etkileşim bile cildinizin kızarmasına, kaşınmasına neden olabilir veya herhangi bir maddeye alerjiniz var ise cildiniz kızararak kaşınır. Elbette alerjiniz olan maddeyi tüketmemek ve mümkünse doktorumuzun verdiği ilaçları kullanmak en güzel çözümdür. Fakat cildinizde oluşan ani kasılmalara karşı doğal yöntemler arıyorsanız o halde yazımızın devamına buyurun. Cilt kaşınmasında uygulayabileceğiniz doğal yöntemler yazımızın devamında, keyifli okumalar.

Buz kompresi

Kaşıntıya en iyi gelen yöntemlerin başında buz kompresi geliyor. Buz kompresi kan dolaşımını hızlandırarak bölgede anında onarım sağlayacak ve kaşıntıya neden olan hassasiyeti bir anda ortadan kaldıracaktır. Keza soğuk su ile kaşınan bölgeyi yıkamak da farklı bir çözüm.

Aloe vera

Hemen hemen her evde aloe vera bitkisi bulunuyor. Aloe vera bitkisinin en mucizevi faydalarından biri de antialerjik olmasıdır. Yani uygulanan bölgedeki hassasiyeti giderir bakterileri yok eder ve kaşıntıyı alır. Kaşınan bölgeye bir miktar aloe vera jeli uygulamak veya direk bitkiyi kesip içerisindeki jel kısmı kaşınan bölgeye uygulamak kısa zaman sonra kaşıntının geçmesine yardımcı olacaktır. Aloe verayı veya aloe vera jelini uygularken cilt tarafından kendi kendine emilmesini bekleyin. Ekstra olarak emdirmek için ovmayın veya yedirmeye çalışmayın.

 

Kaşıntıyı giderecek bir başka yöntem ise karanfil yağıdır. Karanfil yağı bulunan bölgeyi hafif bir şekilde uyuşturur ve kaşıntıyı anında keser. Karanfil yağını masaj ile uygulamak çok önemlidir. Birkaç damla doğal karanfil yağını cildinize uyguladıktan sonra yaklaşık 10 dakika masaj yaparak iyice yayın. Karanfil yağı cildinizin bir anda rahatlamasına yardımcı olacak, aynı zamanda hafif uyuşturma etkisi ile bölgedeki hassasiyeti giderecek, dolayısı ile kaşıntıyı alacaktır. Son olarak kaşıntıyı gidermek için uygulayabileceğiniz bir diğer yöntem ise soda yöntemidir. Maden suyu içerisinde bulundurduğu doğal mineraller sayesinde pamuk ile emdirilerek uygulandığında bölgeyi rahatlatır ve kaşıntıyı minimuma indirir. Kaşınan yerlerinize uyguladığınızda kaşıntının kısa süre sonra minimuma indiğini fark edeceksiniz. Tüm bunların yanı sıra eğer ciddi bir kaşıntı problemi ile birlikte nefes almakta güçlük, yoğun ateşlenme yaşıyorsanız anında doktora gitmelisiniz. Belki de bilmediğiniz herhangi bir içeriğe karşı ciddi bir reaksiyon gösteriyor ve alerjik bir ilaç tedavisi görmeniz gerekiyor olabilir.

CEVAP VER

Yorum Yapmayı Unutmayın!
Lütfen isminizi giriniz