Doğru Ayakkabı Seçimi Nasıl Olmalıdır ?

0
278

Boyunuz uzun veya kısa,düz tabanlı,ayak parmakları uzun,geniş ayaklı ama küçük parmaklı… En önemlisi de ayağınızın hem rahatı hemde sağlığı için doğru ayakkabılar seçmelisiniz.Ayağınız hangi özellikle yer alıyorsa ona uygun bir türde seçmeli ve ayakkabı türünü belirlemelisiniz.Bunları nasıl yapacağız sorusuna gelirsek,bu yazıda tam size göre!

-Babet kullanımını biraz azaltmanız gerekiyor.Yapılan araştırmalara göre, babet ayakkabılar topuklu ayakkabılardan daha zararlı olduğu gözlenmiş. Babet ayakkabılar yanlardan çok iyi kavrama yapamadığı için,ayağın ön yüzünde yer alan bağlara fazla yük binmesi sonucu ayak ağrıları ortaya çıkıyor.

Topuklu ayakkabılar ise öne doğru binen yükten dolayı aşırı strese yol açtığı gözlenmiştir.Bağlarda aşırı gerilmeye,eklemlere aşırı yüklenilmesi sonucu diz,kalça ve bel ağrıları ortaya çıkmıştır.

Bu bilgilere bakarsak doğru ayakkabı seçimi hayli bir önem taşıyor.Peki doğru ayakkabı seçimi nasıl yapılır ?

-Seçim yaparken en uzun parmağınıza göre yapın.

-Eni geniş veya dar olup olmadığını mutlaka sorun.

-Ayakkabınızın içinde parmaklarınızın rahat olduğundan emin olun.

Ayakkabı seçimlerine gelecek olursak;

-Uzun boyluysanız rahatlıkla düz taban ayakkabı seçebilirsiniz.Üstelik her kıyafet düz taban bir ayakkabı giyebilirsiniz.Keten bir ayakkabı,spor tarzı bir sandalet tercih edebilirsiniz.

-Kısa boylu iseniz,sivri burunlu ayakkabı modelleri tercih edebilirsiniz.Sizi daha uzun gösterecek hemde rahat hissedeceksiniz.Sizi rahatsız etmeyecek bir topuklu ayakkabıda tercihleriniz arasında olmalıdır.

-Düz taban iseniz,babetlerden, converse tip ayakkabılardan, tamamen düz ya da yüksek topuklu ayakkabılardan, stiletto ayakkabılardan uzak durmanız gerekiyor.Doğru ayakkabı seçiminiz ise spor tarzı ayakkabılar olmalı tabi alt kısmı yumuşak olmak şartıyla.

-Taraklı ayak yapısına sahipseniz,sivri burunlu ayakkabılardan uzak durup geniş burunlu ayakkabılar tercih etmelisiniz ve kesinlikle bunlarla rahat olmalısınız.

CEVAP VER

Yorum Yapmayı Unutmayın!
Lütfen isminizi giriniz