Evde Bitki Yetiştirirken Dikkat Etmeniz Gerekenler

0
240

Evde Bitki Yetiştirirken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Bitki bakımında bazı altın kurallar vardır. Çok ekstrem bakımlar gerekmeksizin siz de bu altın kuralları uygulayarak bitkilerinizin daha sağlıklı olmasına yardımcı olabilirsiniz. Örneğin bitkilerin sulama saatleri ve aralıkları çok önemlidir.. Bitkinizin hafızası olduğunu ve hızlı büyüme formülünün düzenli bakımdan geçtiğini belirtelim..

Belirli Ölçülerle, Düzenli Sulanan Bitkiler Daha Hızlı ve Sağlıklı Büyür

Bitkilerinizi kafanıza estiğine göre suladığımızda ve sulama miktarını sürekli değiştirdiğinizde bitkileriniz randımanlı olarak büyümeyecektir. Bunun önüne geçmek için bitki sulama saatlerinizi belirleyin. Örneğin öğlen saatleri ve sabah saatleri bitkilerin sulanması için en ideal saatler. Bu saatlerde bitkilerinizi eşit ölçü kapları ile eşit ölçü miktarları ile sulamayı deneyin. Kısa zamanda bitkilerinizi çok daha canlı yeşil ve daha hızlı büyüyen bir hal aldığını gözlemleyeceksiniz.

Haşerelere Karşı Önlem Alın

Bitki bakımında dikkat etmeniz gereken diğer bir nokta ise haşerelere olan müdahaledir. Birçok ev bitkisi sineklenmeye, haşerelenmeye müsaittir. Fakat zararlı kimyasallar kullanarak bu haşereleri uzaklaştırmak hem bitkinize, hem de ev ortamındaki hayvanlarınıza zarar verebilir. Bunun önüne geçmek için doğal içeriklerden faydalanabilirsiniz. Örneğin su ile sirkeyi karıştırıp bitkinize uyguladığınızda hem kimyasal bir ilaç kullanmamış hem de haşereleri uzun süre ortadan kaldırmış olacaksınız.

Güneş Işını ve Temiz Hava İle Yenilenmelerini Sağlayın

Bitkilerinizi ayda bir gün havalandırmayı, balkonda topraklarını değiştirmeyi ve mümkün olduğunca kendi etrafında döndürerek, eşit gün ışığı almasını sağlamayı da ihmal etmeyin. Özellikle ağaç gibi büyüyen bitkiler de saksıyı kendi etrafında sık sık çevirmek ağacınızın ve bitkinizin daha eşit, daha muntazam bir şekilde büyümesine yardımcı olurken aynı zamanda eğilmesini de engelleyecektir.

Bitkilerinizi Sabitlerseniz Daha Muntazam Şekil Alıp Uzarlar

Eğer ağaç tarzı bitkilerinizin eğilmesinden şikayetçiyseniz bir çubuk yardımı ile sabitleyebilir ve daha dik bir şekilde uzamalarına yardımcı olabilirsiniz. İşte evimize renk katan ve hatta dekorasyon için bile kullanabileceğimiz bitkilerimizin genel anlamda bakımında istedikleri püf noktalar bunlar. Sizde bu püf noktalarına dikkat ederek daha sağlıklı ve gösterişli bitkilere sahip olabilirsiniz.

CEVAP VER

Yorum Yapmayı Unutmayın!
Lütfen isminizi giriniz