Göz Sağlığına En Fazla Zarar Veren Nedenler

0
119

Göz Sağlığına En Fazla Zarar Veren Nedenler

 

Göz sağlığınızı korumak ve uzun süre ilaç kullanmadan, gözlük kullanmadan mevcut göz sağlığınızı korumak istiyorsanız o halde yazımızın devamına buyurun. Belki de farkında olmadan bu uygulamaları sizde yapıyor olabilirsiniz. Yazımızda göz sağlığınıza zarar verecek, göz sağlığınızı tehdit edecek unsurlardan bahsedeceğiz, keyifli okumalar.

Sigara ve alkol tüketimi

Belki siz tüketmiyorsunuz fakat sigara içilen ortamda bulunmak göz sağlığınızı tehdit eden en önemli faktörlerden biridir. Göz sağlığı dumandan, isten ve sigaranın dumanından çok fazla etkilenir. Aynı zamanda yoğun alkol tüketimi karaciğer fonksiyonlarının bozulması ile birlikte göz sağlığını yakından tehdit eder.

İçeriği belli olmayan kozmetik ürünlerinin kullanımı

Gözünüzün içerisine sürdüğünüz kalemin içeriğinde neler olduğu tahmin ettiğinizden çok daha önemlidir. Çoğu kaş kaleminin içerisine kurşun olduğunu biliyor muydunuz? Bu neden göz kaleminde de olmasın ki? Güvendiğiniz, bildiğiniz, arkasında içeriği yazan ürünleri en önemlisi tarihi geçmemiş ürünleri göz makyajında kullanmanız bir o kadar önemli. Özellikle anti-alerjik ürünler kullanmak kozmetik tercih ederken ilk sıralarda yer almalı.

 

Düzensiz uyku

Düzensiz uyku göz sağlığını tehdit eden en temel unsurlar arasında yer alır. Bir de üzerine stres, yoğun süre televizyona ve bilgisayar ekranına bakmak eklenince gözlerinizde kaşıntı meydana gelir. Gözlerinizi sürekli kaşınmak ise korneanızın çizilmesine varana kadar çok ciddi sonuçlar doğurabilir. Bu yüzden mümkün olabildiğince düzenli uyku uyuyun ve en önemlisi televizyon ve bilgisayara belirli saat aralığında gözlerinizi dinlendirerek bakın. Hatta uv filtreli camlar veya gözlük kullanarak gözlerinizi ekstra korumaya alabilirsiniz.

 

Su tüketmemek

Su tüketmemek sadece göz sağlığınızı değil tüm vücudunuzun sağlığını iç organlarınızın sağlığını dahi tehdit ediyor. Göz kuruluğuna neden olan etmenlerin başında su tüketmemek olduğunu biliyor muydunuz? Damarlarımızdan akıp giden şeyin sadece kan olduğunu düşünmeyin. Siz su tüketmedikçe damar sağlığınız tehlikeye girecek ve göz kuruluğuna neden olacaktır.

 

Yanlış güneş gözlüğü seçimi

Güneş gözlüklerinin temel amacı gözümüzü güneşin zararlı ışınlarından korumaktır. Fakat piyasada o kadar zararlı gözlük camları bulunuyor ki bırakın gözümüzü güneşin zararlı ışınlarından korumak güneşi bizzat gözümüze çeken camlardan bahsediyoruz. Bu tarz camları günlük hayatta özellikle güneşli günlerde kullandığınızda göz sağlığınızı yakından tehdit etmiş oluyorsunuz. Bu yüzden mutlaka optiklerden ve güvenilir yerlerden gözlük tercih etmeye dikkat edin.

 

Hijyen

Gözünüzü hijyenik tutmak için ellerinizi gözünüze götürmeden önce mutlaka temiz olduğundan emin olun. Keza kontakt lens kullanan biriyseniz mutlaka ellerinizi düzenli bir şekilde dezenfekte ettikten sonra lensinizi takın. Ayrıca lensinizin solüsyonunu değiştirmeyi de ihmal etmeyin.

CEVAP VER

Yorum Yapmayı Unutmayın!
Lütfen isminizi giriniz