Gribal Enfeksiyon Nasıl Geçer?

0
79

Gribal Enfeksiyon Nasıl Geçer?

Bahar ve yaz mevsiminin gelmesi ile birlikte alerjik reaksiyonlar arttı. Bununla birlikte yaz nezlesi de kol geziyor. Gribal enfeksiyonların en büyük nedenlerinden biri de şüphesiz toplu taşıma araçlarını kullanmak, fazla kalabalık olan yerlerde bulunmak veya hastalığı geçiren birinin yanında yer almaktır. Hastalık kuluçka döneminde ise kolaylıkla size geçebilir. Özellikle immün sistemi yani bağışıklık sistemi düşük biriyseniz hastalığın size geçmesi an meselesi. Hastalığı zamanla evinize taşıyabilir hatta çocuklarınıza bile ulaştırabilirsiniz. Peki ama gribal enfeksiyon nasıl geçer? İmmün sisteminizi, bağışıklık sisteminizi güçlendirmenin ve hastalığı çok daha çabuk atlatmanın yolları nelerdir? Yazımız da gribal enfeksiyonu atlatmanız için ve bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için birbirinden faydalı önerilerde bulunacağız, keyifli okumalar.

Gribal enfeksiyonu önlerken öncelikle boğaz ağrısını gidererek ve boğazınızdaki enfeksiyonları minimuma indirerek başlayalım. Bunun için birçok yerde bulabileceğiniz doğal pastil çeşitlerini öneriyoruz. Pastil çeşitlerinin içerisinde tarçın, karanfil başta olmak üzere birbirinden faydalı meyvelerin vitaminleri yer almaktadır. Ayrıca pastil boğaz enfeksiyonlarını giderecek ve böylece boğazınızın rahatlamasını sağlayacaktır. Gribal enfeksiyonlar öksürüğe döndüğünde ise iş çok daha zor olabiliyor. Bu yüzden boğazınızdaki kaşıntının minimuma inmesi, boğaz enfeksiyonunun hafiflemesi ve boğazınızda bulunan bakterilerin giderilmesi için mutlaka pastil kullanmalısınız.

Ağzınızda bulunan bakterileri yok etmek için ise halihazırda zaten dikkat ettiğiniz ağız bakımınıza ekstra dikkat etmenizi öneriyoruz. Sabah akşam olmak üzere mutlaka günde 2 kere dişlerinizi fırçalamalı, eğer kullanmıyorsanız ağız çalkalama suyu ile boğazınıza gargara yapmalısınız. Bu zararlı bakterilerin ölmesine ve ağzınızın daha ferah bir atmosfer kazanmasına yardımcı olacaktır. Bardağınızı ayırmak, havlunuzu ayırmakta evdeki diğer bireylere gribal enfeksiyonun yayılmasını önlemek için bir diğer seçenek. Gribal enfeksiyona yakalandığınız da beslenme rutininiz de sizi biraz daha güçlendirecek yiyeceklere yönelmeniz de fayda var. Bunlardan ilki kemik suyudur. Kemik suyu doktorların da önerdiği içerisinde bolca kalsiyum bulunan ve hastalıklarda sizi bir anda dinçleştirecek bir güce sahiptir. Özellikle sarımsak ve soğanla yapılan yemekler de doğal bir antibiyotik yaratacaktır. Bu antibiyotik etkisi için kemik suyu çorbasının içerisine bolca sarımsak rendeleyip biraz da karabiber veya pulbiber koyarak acının boğazınıza etki etmesini sağlayabilirsiniz. Acı boğazınızı yumuşatacak ve gribal enfeksiyonu atmanıza yardımcı olacaktır. Beslenme rutininize C vitaminini eklemeyi sakın ihmal etmeyin. Sabah evden çıkmadan önce en azından cebinize bir iki tane mandalina atıp gün içerisinde tüketmeye çalışın. C vitamini hastalıklara yakalanma oranınızı düşürürken hazır hastaysanız da hastalıklardan daha çabuk kurtulmanıza yardımcı olur. C vitamini tüketimini her zamankinden biraz daha fazla arttırarak gribal enfeksiyonun etkilerinden daha çabuk kurtulmanız mümkündür.

 

Son olarak eklememiz gereken ve belki de en önemli şeylerden biri de uyku düzenini sağlamaktır. Akşam erken saatlerde yatmak, günün erken saatlerinde kalkmak bedeninizin dinç ve zinde olmasını sağlarken dinlenmeniz ile birlikte vücudunuzda kol gezen bakterileri yenmeniz için gerekli enerjiyi bulacaksınız. Gribal enfeksiyon yaşadığınız dönemlerde fazla stres olmamaya, mümkün olduğunca uyku düzenini sağlamaya ve en önemlisi ılık duş alarak bedeninizi rahatlatmaya özen gösterin. Sizde bu yöntemleri deneyerek gribal enfeksiyondan çok daha kısa bir sürede kurtulabilirsiniz.

CEVAP VER

Yorum Yapmayı Unutmayın!
Lütfen isminizi giriniz