İnce Telli Saçlar İçin Bakım Önerileri

0
334

İnce telli saça sahip insanlar, saçlarının çabuk sönmesinden ve hacmini koruyamamasından şikayetçidir. Saçlarının kalınlaşmasını isteyen kişiler saçlarını kazıtarak veya keserek buna ulaşabileceklerini sanırlar. Oysa ki bunlar etkisizdir ve saça bir fayda sağlamaz. Bu yazımızda ince telli saçlar için bakım önerilerinde bulunduk. Bu önerilerle bakımlı ve hacimli saçlara kavuşacaksınız.

İnce telli saçlar yapıları itibariyle yıpranmaya daha çok açıktır.Yüksek ısılı aletler ve yoğun kimyasal içeren saç boyaları, saçların yıpranmasını arttırır. Bu yüzden fön makinesi, maşa gibi aletler sıklıkla kullanılmamalı ve saç sürekli boyanmamalıdır.

Saçların sağlıklı uzaması düzenli ve dikkatli bir bakıma bağlıdır. Beslenme saçları doğrudan etkiler. Protein saçların sağlıklı olmasını sağlar, bu yüzden protein bakımından güçlü olan besinlerin de sofrada olmasına özen gösterilmelidir.

Maşa, fön makinesi gibi aletler saçların yıpranmasına neden olduğu gibi, geç uzamasına da sebep olur. Yıpranan saç uçlarının düzenli olarak kestirilmesi, daha hızlı ve sağlıklı uzamasını sağlar.

Saç kesimleri de saçın duruşunu etkiler. İnce telli saçlara sahip kişilerin, saçlarını katlı olarak kestirmeleri daha hacimli görünmelerini sağlayacaktır.

İnce telli saçları olan kişilerin, saç kesimlerini orta veya kısa yapmaları daha doğrudur. Uzatılan saçlar daha ince bir görünümün ortaya çıkmasına sebep olur.

Yoğun kimyasallı ürünler her organa zarar verdiği gibi saçlara da zarar verir. Özellikle saç rengi açıcı ürünler ince telli saçlara daha çok zarar verir. Bu zarar saçların yanması boyutuna kadar gelebilir. Bu yüzden saç boyaları ile birlikte saç rengi açıcı ürünlerin de kullanılmaması gerekir.

İnce telli saçlara yönelik olan saç bakım ürünlerinde dikkatli olmalısınız. Adını daha önce duymadığınız ürünlere, sırf ucuz diye yönelmeniz saçınızın sonunu getirebilir. Bu yüzden içeriklerine de dikkat ederek ürünleri almanız gerekir.

Yukarıdaki önerilerimizi dikkate alarak daha sağlıklı saçlara sahip olabilirsiniz. Saçınızdaki yıpranmanın veya başka bir sorunun farklı nedenlerden kaynaklandığını düşünüyorsanız ve çözüm bulamıyorsanız bir dermatologa başvurmalısınız.

CEVAP VER

Yorum Yapmayı Unutmayın!
Lütfen isminizi giriniz