Kadınların En Büyük Kabusu Çatlak Oluşumu Nasıl Önlenir?

0
80

Kadınların En Büyük Kabusu Çatlak Oluşumu Nasıl Önlenir?

 

Selülit ve çatlak oluşumu her kadının kabusudur. Özellikle çatlaklar genç yaşlı demeden birçok kadında bulunur. Çatlak oluşumunun nedenleri nelerdir? Çatlak oluşumu nasıl önlenir? Cildinizde bulunan çatlaklar nasıl daha az görünür hale getirilir? Tüm sorularınızın cevapları yazımızın devamında, keyifli okumalar.

Çatlak oluşumunun nedenleri nelerdir?

Çatlak oluşumunun ilk olarak genetik faktörlere bağlı olarak derinin kalitesinden ötürü kaynaklandığını diğer faktörler olarak hızlı kilo alıp verme ve sağlıksız beslenme ile birlikte kuru cilt sorununa neden olduğunu belirtelim. Özellikle nemlendirilmeyen cilt kilo alıp verilen dönemlerde esnediği için bu esnekliği kendi kendine gerçekleştiremez. Kuru olan cilt esnerken çatlamaya meyillidir. Fakat nemli olan sürekli nemlendirilmiş ve kremler ile masaj yapılmış cilt çatlamaz. Bu yüzden ilk olarak çatlak oluşumunu önlemek için bacak ve kalça bölgenize bol bol nemlendirici uygulayın..

En azından haftada bir iki gün duştan sonra bacak ve kalça bölgenize masaj yaparak nemlendirici uygulamayı ihmal etmeyin. Bu kilo alıp verseniz bile çatlak oluşumunun önlenmesine yardımcı olacak en temel faktör. Diğer bir faktör olan genetik faktör ise maalesef kuru cilt probleminden kaynaklanıyor. Eğer genel olarak genetik bir şekilde kuru cilde sahipseniz maalesef çatlak oluşumu önlenemeyebiliyor. Bunun için ekstra yoğun yağ formundaki badem yağı, zeytinyağı, avokado yağı gibi yağları karıştırarak bacak ve kalça bölgenize bolca masaj yapın. Bu çatlaklarınızın minimuma inmesine ve çatlak oranının azalmasına yardımcı olacaktır.

Son olarak beslenme rutinine göz atalım. Beslenme rutininde bolca yağlı gıdalara yer veriyor, hareket etmiyor, sebze yemiyorsanız çatlak oluşumu hızlanacaktır. Ayrıca gün içerisinde hiç su tüketmiyorsanız ve cildinizin nem miktarını içeriden beslemiyorsanız da çatlak oluşumu gözlenebilir. Sadece cildinizi  dışarıdan nemlendirmek yetmez. Cildinizi içerden nemlendirebilmek için beslenme rutininize dikkat etmeli, günlük iki buçuk üç litreye varana dek su tüketmelisiniz. Bu cildinizin daha esnek olmasına ve içeriden beslenerek çatlakların minimuma inmesine yardımcı olur.

 

Mevcut çatlakların görünümü nasıl azaltılır?

Çatlak görünümü azaltmak için leke giderici özel serumlardan faydalanabilirsiniz. Ayrıca badem yağı ve zeytinyağı gibi içerikleri sık sık masaj yaparak kullandığınızda lekelerin görünümünün biraz daha azaldığını fark edeceksiniz. Son olarak aynısefa yağı leke giderici özelliğe sahiptir. Aynısefa yağı içeren cilt bakım ürünlerini bir arada kullandığınızda leke görünümünü bir nebze açabilirsiniz. Böylece çatlak görünümü minimuma inecektir.

CEVAP VER

Yorum Yapmayı Unutmayın!
Lütfen isminizi giriniz