Kıvırcık Saçlar İçin Bakım İpuçları

0
491

Kıvırcık saçlı olmak, şüphesiz ki güzelliğe güzellik  katan bir farklılık. Kıvırcık saçlı iseniz sizi şöyle alalım. Kıvırcık saçlar güzel olduğu kadar bakımı zor, şekil almakta zorlanan yapıya sahiptir. Hatta işin ilginç yanı; düz saçlılar kıvırcık saçlı olmak isterken, kıvırcık saçlılar da düz saçlı olma hayali yaşarlar. Kıvırcık saçlar için bakım önerilerini sizler için hazırladık. Bu bakım önerilerini uygulayarak daha ışıl ışıl parlayan, kabarmayan kıvırcık saçlara sahip olabilirsiniz.

Bakım Önerileri

  • Kıvırcık saçların, normal saçlardan daha fazla nem ihtiyacı vardır. Hatta nem ihtiyacının fazla olmasından dolayı kıvırcık saçlar çok fazla kabarmaktadır. Çünkü saçlar yeteri kadar nem alamadığında, nemsiz kaldığında kabarır, elektriklenir, bu yüzden sağlıksız görünür. Saçlarınızı nemlendirmeye daha fazla vakit ayırmalısınız. Saçlarınızı nemlendirmek için duş alırken mutlaka ‘saç kremi’ kullanın.
  • Saç kremini uygularken yapılan hatalar kıvırcık saçların şekilsiz görünmesine neden olabilmektedir. Şampuanınızı duruladıktan sonra saçlarınızı tutam tutam ayırıp daha sonra saçlarınıza saç kremini sürün. Saç kreminizi iyice saçlarınıza yedirin.
  • Kıvırcık saçlara sahipseniz saçlarınız için mutlaka ‘bakım yağı’ kullanmalısınız. Bakım yağları saçlarınızı yağlandırmaz. Bakım yağları kuru yağ yapısında olduğu için saçlarınız tarafından tamamen emilerek saçlarınızın elektriklenmesini engeller. Aynı zamanda saçlarınızın daha ışıl ışıl görünmesini sağlayacaktır.

  • Saçların duş esnasında taranması gerekir. Kıvırcık saçlar duştan sonra çok çabuk şekilde kuruduğu için bukleleri belli olmaz. Kalın dişli tarakla duş esnasında saçlarınızı tarayın. Bu taraklar ayrıca saçlarınızda kırık oluşmasını da engeller.
  • Saçlarınız kuruduktan sonra saçlarınızın daha parlak görünmesi için saç uçlarınıza ‘besleyici yağ krem’ini sürün. Böylece hem saçlarınız gün içinde kabarmayacak, elektriklenmeyecek hem de canlı görünecektir. Özellikle saçlarınız çok kuru yapıda ise; besleyici yağ kremini çantanızdan asla eksik etmeyin.
  • Kalın dişli tarak kullanmaya özen gösterin. Saçlarınızı ince, sık dişli tarak ile taramak yerine daha kalın, geniş taraklarla taramalısınız. Kıvırcık saçlarınızı daha kolay ayırabilirsiniz.
  • Buklelerinizi belirginleştirin.
  • Saçlarınızı doğru şekilde kurutmalısınız. Saçlarınızı kuruturken ellerinizle buklelerinizi aşağıdan yukarıya doğru iterek hafifçe sıkın.
  • Her daim saçlarınızı üstten kurutun.
  • Kıvırcık saçlarınızın daha dolgun, hacimli görünmesini istiyorsanız, gün içerisinde saçlarınızı öne eğip, karıştırarak saçlarınıza hacim kazandırabilirsiniz.

CEVAP VER

Yorum Yapmayı Unutmayın!
Lütfen isminizi giriniz