Makyajınızı Temizlerken Dikkat Etmeniz Gerekenler

0
214

Makyajınızı Temizlerken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Günün sonunda eve geldiğinizde ister ten makyajınızı, ister hafif bir şekilde yaptığınız göz makyajınızı çıkartmak için doğru adımları uygulamanız gerekiyor. Cildinize uygun olmayan yöntemler ile makyajınızı çıkartmaya çalıştığınız da cildinizin göstereceği reaksiyonlar yazımızda, keyifli okumalar..

Yağlı Ciltler için Makyaj Çıkartma Teknikleri

Yağlı bir cilde sahipseniz yağ bazlı, özellikle içerisinde yağ formülü bulunan ürünlerden uzak durmanız gerekiyor. Bunları cildinizi ekstra yağlandıracağı gibi gözeneklerinizi tıkayabilir. Bu tarz kremsi formdaki veya yağ formdaki makyaj temizleyiciler daha çok kuru ciltlerin kullanımına uygundur. Ayrıca yağlı temizleyicileri sürekli olarak kullandığınızda siyah nokta oluşumunun arttığını da fark edebilirsiniz.

Kuru Ciltlere Özel Makyaj Temizleme Teknikleri

Kuru ciltler jel formunda, yüzleri köpürten ve özellikle kurutan makyaj temizleyici ürünlerden uzak durmalı. Yazımızın başında belirttiğimiz yağlı ciltlere hiçte uygun olmayan yağlı temizleyiciler kuru ciltler için birebirdir. Yağlı temizleyiciler ten makyajınızı, göz makyajınızı likit mat rujunuzu kolayca çözecek cildinizi asla hırpalamadan kızartmadan makyajdan arındırmanıza yardımcı olacaktır.

Bu tarz ürünleri kullanırken avuç içinize bir miktar yağ bazlı makyaj temizleyiciyi dökün ve yavaş yavaş tüm makyajınızı ovalayın. Ovalayabildiğiniz kadar ovaladıkça ten makyajınızın, suya dayanıklı göz makyajınızın hafifçe çözüldüğünü fark edeceksin. Bu tarz ürünler genelde su ile birleştiğinde süt formuna dönüşürler. Süt formuna dönüşene kadar tüm makyajınızı temizleyebilir, cildinizi irite etmeden hassaslaştırmadan makyajınızdan arınabilirsiniz.

Suya Dayanıklı Makyajı Çıkarma Yöntemleri

En sık şikayet edilen konulardan biri de suya dayanıklı maskaraların kirpikleri dökülmesidir. Aslında bunun en temel sebebi maalesef makyajı yanlış çıkartmaktan kaynaklanıyor. Suya dayanıklı makyajı çıkartırken sadece su veya jel yapıdaki ürünleri kullanmak kirpiklerinizin dökülmesine, kopmasına ve zamanla azalmasına neden olur. Eğer kirpiklerinizin eskisi gibi gür, canlı kalmasını istiyorsanız veya suya dayanıklı maskaraların verdiği etkiden vazgeçemiyorsanız hemen edinmeniz gereken bir ürün var. Çift fazlı makyaj temizleyiciler. Çift fazlı makyaj temizleyiciler içerisinde hem yağ hem de su formülünü bir arada bulundururlar.

Çalkalandıklarında su ve yağ formülü birbirinin içine geçer. Bir makyaj diskine bu formülü döktükten sonra göz kapaklarınızın üzerinde bir müddet bekletin. Bu kirpiklerinizde ki maskaranın kolayca çözülmesine yardımcı olacaktır. Daha sonra nazik hareketler ile suya dayanıklı maskaranızı hafifçe temizleyin. Ne kadar kolay temizlendiğini ve kirpik kaybı yaşamadığınızı fark edeceksiniz.

Önemli olan her makyaj temizleyici ürünü kullanmanın doğru olmadığını bilmek. Gördüğünüz gibi suya dayanıklı makyajı temizlemek için çift fazlı makyaj temizleyicileri, kuru ciltler için yağ formdaki veya balm formdaki makyaj temizleyicileri, yağlı ciltler için ise jel formdaki makyaj temizleyicileri kullanmanız gerekiyor. Önemli olan doğru teknik ile cildinizi, gözlerinizi yıpratmadan makyajdan arınmanız. Her ne yaparsanız yapın fakat makyaj ile uyumamayı sakın unutmayın.

CEVAP VER

Yorum Yapmayı Unutmayın!
Lütfen isminizi giriniz