Topuklu Ayakkabılar ile Rahat Yürüyebilmenin Püf Noktaları

0
204

Topuklu Ayakkabılar ile Rahat Yürüyebilmenin Püf Noktaları

Kadınların vazgeçilmez aksesuarlarından biri haline gelen ayakkabılar bazen o kadar can yakıcı olabiliyor ki bu ayakkabılar ile ne doğru düzgün yürümek mümkün oluyor, ne de ayakta saatler geçirmek. Fakat topuklu ayakkabıların cazibeli olduğu ve proporsiyonu çok daha güzel gösterdiği de bir gerçek. Peki topuklu ayakkabı ile yürümenin sırları nelerdir? Yazımızda ayak ağrınızı biraz olsun hafifletmek ve daha güzel yürümenizi sağlamak için çeşitli püf noktalarından bahsedeceğiz, keyifli okumalar..

Ayakkabı Topuğu Seçimi

Eğer topuklu ayakkabı giymeye ilk kez başlayanlardansanız o halde ucu sivri bulunan stiletto tarzı yüksek topuğa sahip ayakkabılardan kaçınmalısınız. En azından topuklu ayakkabıya alışmak için biraz daha kısa topuklu ve konforlu topuklu ayakkabıları tercih etmelisiniz. Böylece adeta egzersiz yapacak ve topuklu ayakkabıya bir nebze olsun alışmış olacaksınız. Bunun için yumurta topuklu ayakkabılar veya kalın topuklu ayakkabıları tercih edebilirsiniz.

Bantlı Topuklu Ayakkabı Modelleri

Yürümesi en zor ayakkabı stillerinden biri de şüphesiz stiletto tarzı ön kısmı tamamen açık bulunan, ucu sivri gelen ve yüksek topuğa sahip olan ayakkabılardır. Bu tarz ayakkabılar da yürümeyi daha rahat hale getirmek için ön kısmı bantlı olanları tercih edin. Böylece ayağınız topuklu ayakkabı ile sabitlenecek ve topuklu ayakkabının ayağınızdan çıkma riski olmadığından dolayı daha özgüvenli bir şekilde yürüyebileceksiniz.

 

Jel Tabanlar

Topuklu ayakkabıların içine yerleştireceğiniz ayaklarınızı sabit tutan ve kaymasını engelleyen jel tabanlar hem topuklu ayakkabı ile çok daha rahat yürümenizi sağlayacak, hem de ayaklarınızın rahatsızlığını bir nebze olsun azaltmış olacak. Özellikle ayakların başparmak kısmına ve topuk kısmına yerleştirilen jel tabanlar uzun süre topuklu ayakkabı ile ayakta kalmak zorunda kaldığınız günlerde kurtarıcınız olacak. Bu tarz jel tabanlar bir nebze olsun ayak ağrınızı hafifleteceği gibi topuklu ayakkabı ile ayağınız arasında yumuşak bir bariyer görevi görecek ve daha doğru yürümenizi sağlayacaktır.

 

Ayak Numaranızı İyi Belirleyin

Eğer tüm gün ayağınızın üzerinde bir topuklu ayakkabı ile oradan oraya koşturacaksanız ayaklarınızın yorgunluktan şişeceğini mutlaka hesaba katın. Bunun için ayağınızdan bir numara büyük topuklu ayakkabılar tercih edebilirsiniz. Fark ettiğiniz gibi kırmızı halılarda ünlüler neredeyse ayak numarasından bir beden daha büyük topuklu ayakkabılar tercih ediyor. Bunun en büyük nedeni gece boyu ayaklarının şişmesi. Şişen ayaklar topuklu ayakkabı ile sıkıştıracağından dolayı size rahatsızlık hissi verecek ve doğru yürümenizi engelleyecektir. Bunun için yarım veya bir beden daha büyük topuklu ayakkabı tercih edebilirsiniz.

CEVAP VER

Yorum Yapmayı Unutmayın!
Lütfen isminizi giriniz